Spis treści

Dyscyplinę zapoczątkowały zawody drużyn 11 osobowych, jednak ze względów na pogodę rozgrywano równolegle zawody halowe w udziałem drużyn siedmiosobowych.

Pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrano w Niemczech dwa lata po Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie, gdzie piłka ręczna zadebiutowała.

W 1938 roku brały udział tylko cztery drużyny: Niemcy, Dania, Austria i Szwecja. Mecze rozegrano w hali. Po wygraniu trzech meczy pierwszymi Mistrzami zostały nazistowskie Niemcy.

Jak grano w 11-tkę głos j. hiszpański {youtube}1DGLDy_xx7o|450|360|0 {/youtube}

Najlepsi strzelcy turnieju zdobyli po 6 goli w trzech meczach

W drugich Mistrzostwach Świata rozegranych dopiero w 1954 roku w Szwecji (efekt zakończenia II wojny światowej w 1945 roku) pod patronatem pierwszy raz IHF startowało 11 zespołów. Triumfowali gospodarze detronizując przedwojenną dominację Niemców.

Trzecie Mistrzostwa rozegrano w 1958 roku w NRD. Mecze rozegrano na stadionach w Erfurcie, Berlinie i Magdeburgu.

Polska2Liczba drużyn zwiększyła się z sześciu do 16. Polska w debiucie wypadła rewelacyjnie. Zmieniono zasady turniejowe wprowadzając cztery grupy po cztery drużyny, po meczach eliminacyjnych po dwa najlepsze zespoły z grup utworzyły dwie nowe grupy (już nie grano ponownie przeciwko rywalom ze swojej grupy). Polska zajęła 5 miejsce po wygranej z Norwegią 20:18, a miała po wyjściu z pierwszej fazy w swojej grupie eliminacyjnej Szwecję, Jugosławię oraz Danię. Mistrzami zostali Szwedzi, po wygranej 17:14 z Niemcami, powtarzając tym samym sukces sprzed czterech lat tym razem na terenie odwiecznego rywala. Król strzelców z Danii zdobył 46 bramek. Mecze na stadionach oglądało tysiące kibiców.

 

Męska reprezentacja w "jedenastce" nie zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata w 1959 rokuPolacy występowali wówczas w następującym składzie: Henryk Gąsior, Paweł Malaka - Kazimierz Frąszczak, Edward Hyla (późniejszy trener Gwardii Opole), Erhard Jacek, Engelbert Jezusek, Ernest Kasperek, Erwin Klekot, Bronisław Kusiak, Stefan Michalski, Jerzy Pchałek, Marcel Truchan i Józef Warzecha. Tacy gracze jak Gąsior, Frąszczak i Hyla odgrywali ważne role także w piłce ręcznej siedmioosobowej, będąc prawdziwymi filarami drużyny narodowej i Śląska Wrocław.