Spis treści

Dyscyplinę zapoczątkowały zawody drużyn 11 osobowych, jednak ze względów na pogodę rozgrywano równolegle zawody halowe w udziałem drużyn siedmiosobowych.

Pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrano w Niemczech dwa lata po Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie, gdzie piłka ręczna zadebiutowała.

W 1938 roku brały udział tylko cztery drużyny: Niemcy, Dania, Austria i Szwecja. Mecze rozegrano w hali. Po wygraniu trzech meczy pierwszymi Mistrzami zostały nazistowskie Niemcy.

Jak grano w 11-tkę głos j. hiszpański {youtube}1DGLDy_xx7o|450|360|0 {/youtube}

Najlepsi strzelcy turnieju zdobyli po 6 goli w trzech meczach

W drugich Mistrzostwach Świata rozegranych dopiero w 1954 roku w Szwecji (efekt zakończenia II wojny światowej w 1945 roku) pod patronatem pierwszy raz IHF startowało 11 zespołów. Triumfowali gospodarze detronizując przedwojenną dominację Niemców.

Trzecie Mistrzostwa rozegrano w 1958 roku w NRD. Mecze rozegrano na stadionach w Erfurcie, Berlinie i Magdeburgu.

Polska2Liczba drużyn zwiększyła się z sześciu do 16. Polska w debiucie wypadła rewelacyjnie. Zmieniono zasady turniejowe wprowadzając cztery grupy po cztery drużyny, po meczach eliminacyjnych po dwa najlepsze zespoły z grup utworzyły dwie nowe grupy (już nie grano ponownie przeciwko rywalom ze swojej grupy). Polska zajęła 5 miejsce po wygranej z Norwegią 20:18, a miała po wyjściu z pierwszej fazy w swojej grupie eliminacyjnej Szwecję, Jugosławię oraz Danię. Mistrzami zostali Szwedzi, po wygranej 17:14 z Niemcami, powtarzając tym samym sukces sprzed czterech lat tym razem na terenie odwiecznego rywala. Król strzelców z Danii zdobył 46 bramek. Mecze na stadionach oglądało tysiące kibiców.

 

Męska reprezentacja w "jedenastce" nie zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata w 1959 rokuPolacy występowali wówczas w następującym składzie: Henryk Gąsior, Paweł Malaka - Kazimierz Frąszczak, Edward Hyla (późniejszy trener Gwardii Opole), Erhard Jacek, Engelbert Jezusek, Ernest Kasperek, Erwin Klekot, Bronisław Kusiak, Stefan Michalski, Jerzy Pchałek, Marcel Truchan i Józef Warzecha. Tacy gracze jak Gąsior, Frąszczak i Hyla odgrywali ważne role także w piłce ręcznej siedmioosobowej, będąc prawdziwymi filarami drużyny narodowej i Śląska Wrocław.


W 1961 roku na terenie RFN rozegrano czwarte Mistrzostwa z udziałem aż 22 drużyn.

Medale złote wręczono Rumunom, którzy w obecności 15000 widzów w Dortmundzie pokonali Czechosłowaków 12:8 po dwóch dogrywkach.

 

Piąte halowe Mistrzostwa Świata rozegrano w 1964 roku w Czechosłowacji. W fazach eliminacyjnych brało udział 24 drużyn, w finałowym turnieju spotkało się 16 ekip, w tym USA, Egipt i Japonia oraz dwa zespoły niemieckie: NRD i RFN.

Po dramatycznym finale Rumunia w obecności 10000 widzów pokonała Szwedów i ponownie została Mistrzem Świata. Trzech królów strzelców zdobyło po 32 bramki.

Po swój pierwszy tytuł Mistrza Świata sięgnęła reprezentacja czechosłowackiej Hazeny w 1967 roku na zawodach w Szwecji. W finale nasi południowi sąsiedzi pokonali Danię 14:11.

polskaPolacy zajęli 12 miejsce wyprzedzając silną Norwegię, Szwajcarię, Tunezję i Kanadę.

Rok 1970 to trzeci triumf Rumunii w siódmej edycji Mistrzostw rozegranych we Francji. Złota generacja graczy z Rumunii wygrała 13:12 z młodymi graczami z NRD. Król strzelców zdobył 46 bramek. Polska zajęła 14 miejsce

Zobacz mecz Rumunia-NRD {youtube}rfiz1r1jfHk|450|360|0{/youtube}

 

Mistrzostwa w 1974 roku w NRD rozegrano w czterech grupach po cztery zespoły.

Polska2Polacy przegrywając o brąz z Jugosławią 16:18 zajęli czwarte miejsce na świecie. Triumfowali Rumunii po wygranej jak cztery lata wcześniej z NRD, tym razem 14:12

Turniej w NRD potwierdził dominację krajów bloku wschodniego, kraje komunistyczne włączając Polskę zajęły pierwsze siedem miejsc.

Kadra Polski 1976


Kolejne Mistrzostwa Świata w 1978 roku to przyznanie Danii organizacji Mistrzostw przez IHF.

polskaPolacy liczyli się w zawodach. Mistrzami zostali zachodni Niemcy, którzy wyszli z grupy eliminacyjnej szczęśliwie podobnie jak NRD, a w finale RFN pokonał w Kopenhadze w obecności 7000 widzów ZSRR 20:19. Tym samym Niecy zostali po raz drugi Mistrzami Świata. Polacy zajęli szóste miejsce wśród 16 zespołów.

jklempelJerzy Klempel i Peter Kovacs zdobyli po 47 bramek

W 1982 roku kolejne Mistrzostwa Świata rozegrano w RFN w dwa lata po bojkocie uczestnictwa kilku państw w Olimpiadzie w Moskwie (w ramach zimnej wojny).

Polska2Polacy wyszli z grupy na drugim miejscu zaraz za Rosją. W Dortmundzie w finale ZSRR wygrał po dogrywce z Jugosławią 30:27 i zdobył swój pierwszy w historii tytuł. Polacy zdobyli brązowy medal po wygranej z Danią 23:22. W 1982 po zakończeniu Mistrzostw Świata Jerzy Klempel, wychowanek Edwarda Hyli, przeszedł do niemieckiego Frisch Auf Göppingen.

Brazowi Polacy 1982Król strzelców zdobył 65 bramek.

Cztery lata później w 1986 roku 11 turniej mistrzowski rozegrano w Szwajcarii. Polacy zajęli 14 miejsce. Wygrali Jugosłowianie pokonując w finale Węgrów 24:22. Król strzelców zdobył 67 bramek.

W 1990 roku mecze rozgrywano w Czechosłowacji. Polacy w swojej silnej grupie zajęli ostatnie miejsce i uplasowali się na 11 pozycji. Wygrali Szwedzi, którzy pokonali w finale ZSRR 27:23. Najlepsi strzelcy zdobyli po 55 bramek.

Zobacz fragment z telewizji szweckiej z 1990 roku {youtube}WgL5r7kxeaE|450|360|0{/youtube}

W 1993 roku organizację Mistrzostw Świata powierzono Szwecji. W finale Rosja (po rozpadzie ZSRR) łatwo pokonała Francję 28:19

IHF przyzwolił na organizację Mistrzostw częściej niż co cztery lata i w 1995 roku rozegrano kolejny turniej na terenie Islandii. Polacy nie zakwalifikowali się. W grupie 16 ekip najlepsi okazali się Francuzi, którzy wygrali z Chorwacją 23:19. Najlepszy strzelec zdobył 85 bramek.

Cały mecz Chorwacja - Szwecja 28:25 : {youtube}8LVbP6yYGbg|450|360|0{/youtube}

W 1997 roku Mistrzostwa rozegrano w Japonii. W finale Rosja wygrała ze Szwecją. Polaków zabrakło w turnieju. Najlepszy strzelec uzyskał 62 bramki. Zobacz cały mecz Korea - Szwecja z 1997 roku {youtube}047DKrO26Lo|450|360|0{/youtube}

W 1999 roku Mistrzostwa Świata zawitały do Egiptu. Polaków po raz kolejny zabrakło w gronie najlepszych. W Grupie A bezkonkurencyjni okazali się Hiszpanie, którzy wyprzedzili Duńczyków, Tunezyjczyków i Algierczyków. Z dalszej rywalizacji odpadli reprezentanci Maroka i Argentyny. W Grupie B pierwsze miejsce zajęła drużyna Niemiec. Na drugim uplasował się gospodarz turnieju - Egipt. Do 1/8 finału awansowały również Kuba i Brazylia. W Grupie C najlepsza okazała się "siódemka" Rosji, która wyprzedziła Chorwację, Węgry i Norwegię. Grupę D wygrali Szwedzi przed Francuzami i Jugosłowianami. Dalej awansowała także Korea Południowa.

W spotkaniach 1/8 finału doszło do niespodzianki, a nawet sensacji. Reprezentacja Kuby pokonała Danię 23:18! W końcowej klasyfikacji Kuba zajęła jednak 8. miejsce, przegrywając mecz o 7. lokatę z Egiptem (28:35). 5. pozycja przypadła Niemcom, którzy pokonali Francuzów 26:21. Po dwóch bardzo zaciętych pojedynkach półfinałowych w Wielkim Finale znaleźli się Szwedzi (pokonali reprezentantów Jugosławii 23:22) oraz Rosjanie (wygrali z Hiszpanami 22:21).

3. miejsce i brązowe medale trafiły w ręce reprezentantów Jugosławii. "Plavi" pokonali Hiszpanów 27:24. W finale reprezentacja Szwecji zrewanżowała się drużynie Rosji za finałową porażkę sprzed 2 lat. Szczypiorniści "Trzech Koron" wygrali 25:24 i mogli cieszyć się z kolejnego mistrzowskiego tytułu.


W 2001 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w XXI wieku. Gospodarzami turnieju byli Francuzi.

W ćwierćfinałach gospodarze, po dogrywce, pokonali Niemców 26:23. Egipt dość sensacyjnie wyeliminował reprezentację Wicemistrzów Świata - Rosję, wygrywając 21:19. Do półfinałów awansowały również Jugosławia (pokonała Hiszpanię 26:24) oraz Szwecja (zwycięstwo nad Ukrainą 34:20).

W półfinałach Szwecja, po ciężkim meczu, pokonała Jugosławię 24:23, a gospodarze uporali się z rewelacyjnymi szczypiornistami z Egiptu 24:21.

Po raz kolejny Jugosłowianie zagrali więc o najniższy stopień podium. Reprezentanci Egiptu nie mieli wiele do powiedzenia w tym meczu, gładko przegrywając 17:27. W Wielkim Finale Francuzi stoczyli bardzo wyrównany pojedynek ze Szwedami, wygrywając dopiero po dogrywce 34:31. Gospodarze mogli u siebie "w domu" cieszyć się z drugiego Mistrzostwa Świata.

polskaW Portugalii w 2003 roku, po 13 latach przerwy, na Mistrzostwach Świata wystąpiła znów reprezentacja Polski. "Biało-czerwoni" zagrali w Grupie A, w której ich rywalami byli reprezentanci: Hiszpanii, Jugosławii, Kuwejtu, Maroka i Tunezji.

ramkarze: Sławomir Szmal (Wisła Płock), Andrzej Marszałek (Wisła Płock), Rafał Bernacki (Vive Kielce). Rozgrywający: Damian Drobik (Wisła), Damian Wleklak (Wisła), Maciej Dmytruszyński (Śląsk Wrocław), Krzysztof Górniak (Śląsk), Michał Kubisztal (Śląsk), Marcin Lijewski (SK Flensburg-Hendewitt), Grzegorz Tkaczyk (SC Magdeburg), Dawid Nilsson (Skovde IFK HK). Skrzydłowi: Leszek Starczan (Warszawianka), Mariusz Jurasik (Wisła), Tomasz Paluch (Wisła). Obrotowi: Bartosz Wuszter (Wisła), Robert Lis (US Dunkerque AB).

W drugiej fazie turnieju Polska trafiła do Grupy I. W pierwszym meczu uległa Islandii 29:33, a w drugim pokonała Katar 35:26. Grupę I wygrali Hiszpanie, przed Islandią i Polską. W Grupie II najlepsi byli Niemcy, którzy wyprzedzili Islandię, gospodarzy - Portugalię i Tunezję. Chorwacja wygrała Grupę III i awansowała do półfinałów. Kolejne miejsca zajęli: Rosjanie, Duńczycy i Egipcjanie. Stawkę półfinalistów uzupełniła reprezentacja Francji - zwycięzca Grupy IV. Obrońcy Mistrzostwa Świata nie dali szans reprezentantom: Węgier, Słowenii i Szwecji. Polska została ostatecznie sklasyfikowana na 10. miejscu.

W półfinale Niemcy pokonali obrońców trofeum - Francuzów 23:22. Zacięte spotkanie o wejście do finału stoczyły również reprezentacje Chorwacji i Hiszpanii. Lepsi okazali się Chorwaci, którzy po dogrywce wygrali 39:37. Brązowy medal wywalczyli reprezentanci Francji, którzy pokonali Hiszpanów 27:22. Do pierwszego tytułu mistrzowskiego poprowadził Chorwatów Ivano Balić, wybrany MVP portugalskiego turnieju. W finale Chorwacja pokonała Niemcy 34:31.

XIX Mistrzostwa Świata w 2005 roku były dopiero trzecimi, które odbywały się poza Europą. Na tunezyjski Mundial nie zdołali zakwalifikować się reprezentanci Polski.

W Grupie A doszło do kilku niespodzianek. Najlepsza okazała się drużyna gospodarzy - Tunezja, która wyprzedziła Grecję. Dopiero na trzecim miejscu rozgrywki grupowe ukończyli Francuzi, którzy tym samym zajęli ostatnie miejsce premiowane awansem do drugiej rundy. W II rundzie rozgrywek w Grupie I najlepsze okazały się drużyny Tunezji i Francji. Dalsze lokaty i walka o niższe miejsca przypadły w udziale: Grecji, Słowenii, Rosji i reprezentacji Czech. W Grupie II dwa miejsca premiowane awansem do półfinałów zajęli Chorwaci i Hiszpanie. Za nimi uplasowały się kolejno: Serbia i Czarnogóra, Norwegia, Niemcy i Szwecja.

Pary półfinałowe utworzyły: gospodarz turnieju - Tunezja z Hiszpanią oraz Chorwacja z Francją. W pierwszym półfinale lepsi okazali się zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego, którzy pokonali szczypiornistów Tunezji 33:30. W drugim meczu zwycięstwo i możliwość obrony Mistrzostwa Świata z 2003 roku, zapewniła sobie reprezentacja Chorwacji, pokonując Francję 35:32.

W meczu o 3. miejsce gospodarze minimalnie ulegli Francuzom 25:26. W finale natomiast reprezentacja Hiszpanii pokonała obrońców mistrzowskiego tytułu - Chorwatów 40:34 i po raz pierwszy w swojej historii sięgnęła po tytuł najlepszej "siódemki" świata.


Polska2Wenta wywiad w TVPNa Mistrzostwach Świata w Niemczech w 2007 roku znów pojawiła się Polska. Po latach bez sukcesów i medali wydawało się, że już z samej obecności w światowej czołówce należy się cieszyć. Jednak zarówno Bogdan Wenta, jak i jego zawodnicy wierzyli w coś więcej...

Już w I fazie turnieju wpadliśmy na gospodarzy mistrzostw - Niemców. Pozostałymi rywalami Polaków w Grupie C były dwie reprezentacje z Ameryki Południowej: Argentyna i Brazylia. W pierwszym meczu Polacy łatwo pokonali Argentynę 29:15. W drugim spotkaniu Nasza reprezentacja pewnie pokonała Brazylię 31:23. Decydujące znaczenie dla dalszych losów i kolejności w grupie miał pojedynek z Niemcami. Gospodarzom turnieju nieraz pomagają nawet ściany, dosłownie i w przenośni. Przychylniejszym okiem patrzą na nich arbitrzy, mają wsparcie swoich kibiców... tysięcy swoich kibiców. Piłka ręczna u Naszych zachodnich sąsiadów, to sport bardzo popularny. Na tryumf czekały całe Niemcy, a Polacy mieli być tylko małą „przeszkodą" na drodze do upragnionego celu - złota Mistrzostw Świata. I tutaj chłopcy Wenty sprawili niemieckim gospodarzom przykrą niespodziankę. Po świetnym spotkaniu pokonując ich 27:25 i wygrywając Grupę C. O Polakach zaczynało być coraz głośniej...

pol szw

W drugiej fazie turnieju reprezentacja Polski trafiła do Grupy I. Już w pierwszym spotkaniu "Biało-czerwoni" ulegli wysoko reprezentacji Francji 22:31. Jednak w drugim meczu pokonali Islandczyków 35:33 i byli bliscy awansu do ćwierćfinału. W decydujących spotkaniach Polska pokonała Tunezję 40:31 i Słowenię 38:27, wygrywając grupę i awansując do ćwierćfinałów. Do fazy pucharowej awansowały również: Niemcy, Islandia i Francja.

W ćwierćfinale Mistrzostw Świata reprezentacja Polski zmierzyła się z ostatnią drużyną Grupy II - Rosją. Mecze z tym rywalem podobnie, jak z Niemcami zawsze u kibiców, ale i samych zawodników, wywołują dodatkowe emocje. Po dramatycznej końcówce i niesamowitej obronie przez ostatnie 1,5 minuty spotkania Polacy zwyciężyli 28:27 i znaleźli się w półfinałach! W pozostałych meczach Niemcy pokonały Hiszpanię 27:25, Francja Chorwację 21:18, a Dania po dogrywce Islandię 42:41.

Polacy MS 2007

W półfinałowym meczu z Danią polscy szczypiorniści dostarczyli kibiców ogromnych emocji. W regulaminowym czasie gry na tablicy widniał remis 26:26. Pierwsza dogrywka również nie dała rozstrzygnięcia. Polacy remisowali z Duńczykami 30:30. Dopiero druga dogrywka przyniosła rozstrzygnięcie. Polska pokonała Danię 36:33 i awansowała do Wielkiego Finału, gdzie na Naszych reprezentantów czekali już zawodnicy Niemiec! Gospodarze pokonali w półfinale Francję 32:31, również po dwóch dogrywkach i kontrowersyjnych decyzjach sędziów.

flaga polskaW meczu o 3. miejsce Duńczycy pokonali Francuzów 34:27. W Wielkim Finale Polska nie powtórzyła wyniku ze spotkania grupowego i przegrała z Niemcami 24:29. Nasi zachodni sąsiedzi mogli fetować zdobycie mistrzowskiego tytułu, a Polacy cieszyć się z największego sukcesu w historii występów Naszej reprezentacji na Mistrzostwach Świata - srebrnego medalu! W czołowej siódemce turnieju znalazło się dwóch polskich szczypiornistów: Mariusz Jurasik i Marcin Lijewski.


 2009 Mistrzostwa Świata w Chorwacji są ciągle w naszej pamięci, gdyż także kończą się naszym sukcesem, w drodze do półfinału Polska pokonuje Norwegię 31:30 rzutem Artura Siódmiaka

 Zobacz rzut "króla Artura" {youtube}KvXxi3_Y-wc|450|360|0{/youtube}

Polacy zdobywają brązowy medal pokonując Danię 31:23. Mistrzem zostaje Francja.

22-gie MŚ odbyły się w 2011 roku w Szwecji. Mistrzostwo świata obroniła reprezentacja Francji, która pokonała po dogrywce reprezentację Danii 37:35. Polacy zajęli ósme miejsce nie kwalifikując się do udziału w Igrzyskach Olimpijskich.


Jakie będą 23-cie Mistrzostwa w Hiszpanii ?

Podział na grupy w 2013 roku:

Grupa A: Francja, Niemcy, Argentyna, Tunezja, Czarnogóra, Brazylia

Grupa B: Dania, Macedonia, Islandia, Katar, Rosja, Chile

Grupa C: Serbia, Słowenia, Polska, Korea Południowa, Białoruś, Arabia Saudyjska

Polska po wyjściu z grupy C na drugim miejscu przegrała w meczu 1/16 turnieju z Węgrami

Grupa D: Hiszpania, Chorwacja, Węgry, Algieria, Egipt, Australia

 Osiagniecia rywali Polakow 2013

Tłum własne. Część materiałów pochodzi ze strony http://handballspain2013.com 

Rok

Mistrz Świata

Vice-Mistrz

3. Miejsce

1938

Niemcy

Austria

Szwecja

1954

Szwecja

Niemcy

Czechosłowacja

1958

Szwecja

Czechosłowacja

Niemcy

1961

Rumunia

Czechosłowacja

Szwecja

1964

Rumunia

Szwecja

Czechosłowacja

1967

Czechosłowacja

Dania

Rumunia

1970

Rumunia

NRD

Jugosławia

1974

Rumunia

NRD

Jugosławia

1978

RFN

ZSRR

NRD

1982

ZSRR

Jugosławia

Polska

1986

Jugosławia

Węgry

NRD

1990

Szwecja

ZSRR

Rumunia

1993

ZSRR

Francja

Szwecja

1995

Francja

Chorwacja

Szwecja

1997

ZSRR

Szwecja

Francja

1999

Szwecja

Rosja

Jugosławia

2001

Francja

Szwecja

Jugosławia

2003

Chorwacja

Niemcy

Francja

2005

Hiszpania

Chorwacja

Francja

2007

Niemcy

Polska

Dania

2009

Francja

Chorwacja

Polska

2011

Francja

Dania

Hiszpania

2013