W spotkaniu założycielskim Stowarzyszenia Zasłużony Reprezent Polski w Piłce Ręcznej, które odbyło się w Spale 10-11.11.2013r uczestniczył Edward Hyla, Paweł Malaka oraz pochodzący z Opolszczyzny Piotr Czaczka (zaznaczono na zdjęciu zbiorowym). Nie mógł ze względów zdrowotnych przyjechać Gerard Sowada. Ukonstytuowały się także władze Stowarzyszenia, jego prezesem wybrano profesora Janusza Czerwińskiego. W uroczystościach uczestniczył prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 70 osób, a podczas jego trwania, prezesi ZPRP Henryk Szczepański (z lewej) i Andrzej Kraśnicki (z prawej) wręczyli pamiątkową statuetkę Edwardowi Hyli, który reprezentował Polskę na mistrzostwach świata zarówno w '7' jak i w '11'-osobowej odmianie piłki ręcznej. Oprócz wieloletniej reprezentacyjnej kariery zawodniczej, włącznie z udziałem w Mistrzostwach Świata, popularny "Edek", w latach 1963-1973 prowadził zespół Gwardii, w czasach jej świetności. W 1962 roku opolscy szczypiorniści awansowali do ekstrakla­sy i zajęli w niej 4. miejsce. Od tamtego momentu Gwardia należała do ścisłej czołówki krajowej, jeszcze trzy razy była czwarta w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Hyla E Spala

Edward Hyla przyjmuje gratulacje i odbiera statuetkę od władz ZPRP

Historia-1963

Grupowe-opolanie

Opolscy przedstawiciele w Stowarzyszeniu "Zasłużony Reprezentant Polski w Piłce Ręcznej". Zdjęcie zbiorowe Spała listopad 2013 Duże zdjęcie {flike}