Historia piłki ręcznej w Wyższej Szkole Pedagogicznej i Uniwersytecie Opolskim
Spróbujmy przyjrzeć się chronologicznie sukcesom i udziałowi klubu uczelnianego lub sekcji piłki ręcznej opolskiej uczelni.
Już od roku 1964 zaczęto organizować zawody Mistrzostw Polski KU AZS WSP Opole. Rok później w 1965 roku w pierwszych Akademickich Mistrzostwach Polski (w skrócie AMP) Wyższych Szkół Pedagogicznych opolska uczelnia zajęła ogólnie trzecie miejsce. Piłkarze ręczni zajęli drugie miejsce. Po latach piłkarki ręczne powtórzą ten sukces. Warto wspomnieć, że w dalszych latach mężczyźni grali w regularnych rozgrywkach klasy A.
W 1969 roku oddano do użytku uczelniane boisko do piłki ręcznej (najpierw kortowe, obecnie asfaltowe pomiędzy akademikami).
Gdy wybudowano opolski "Okrąglak" część zajęć sekcji odbywało się w nowej hali.
Po dwuletnich zmaganiach, w podsumowaniu V AMP Wyższa Szkoła Pedagogiczna Opole zajęła I miejsce do czego przyczynili się także studenci z sekcji piłki ręcznej. Ostatnim tak dużym sukcesem WSP było zajęcie 3 miejsca w rywalizacji trzynastu uczelni, gdzie silne sekcje piłki ręcznej mężczyzn i kobiet pozwoliły zdobyć ogółem "brąz".
W latach siedemdziesiątych trenowano dwa razy w tygodniu w godzinach od 20.00-22.00 w hali Okrąglak przy ulicy Oleskiej
W zależności od liczby studentów w ramach zajęć wychowania fizycznego dwa razy w tygodniu chętni żacy grali w sekcji piłki ręcznej. Pod koniec 1997 roku w "Okrąglaku" odbył się turniej piłki ręcznej mężczyzn o Puchar JM Rektora WSP w Opolu. Udział brało osiem drużyn. W finale studenci Uniwersytetu Wrocławskiego wygrali 16:15 z gospodarzami. W IX edycji AMP Szkół Wyższych piłkarki ręczne zajęły na turnieju w Krakowie ósme miejsce.
W maju w Białymstoku w AMP panowie zajęli 3 miejsce pod opieką trenera klasy mistrzowskiej mgra Edwarda Hyli. Klub uczelniany zgłoszono do ligi śląskiej (startowało minimum 14 drużyn z województw katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego) , spośród zgłoszonych 18 dyscyplin najwięcej punktów zdobyły piłkarki i piłkarze ręczni.
Na 15 uczelni Opole zajęło w klasyfikacji generalnej szóste miejsce. Ogólnie w grach zespołowych z udziałem studentów rozegrano w jednym roku 258 spotkań a uczestniczyło ogółem 131 drużyn. Studenci piłki ręcznej jeździli na obozy szkoleniowo-wypoczynkowe do Łagowa Lubuskiego. Piłkarki ręczne zajęły na turnieju o Puchar JM Rektora rozegranym 4-5.11.1977 z udziałem ośmiu zespołów trzecie miejsce za Rzeszowem i Wrocławiem.
Gdy do rywalizacji stanęli studenci z sekcji piłki ręcznej, w dniach 19-20.04.1978r, opolanie zaprosili do siebie osiem zespołów. Zajęcie trzeciego miejsca był dużym sukcesem podopiecznych Edwarda Hyli.
Identyczny wynik osiąga ekipa na towarzyskim turnieju w Rzeszowie (29.04 -5.05.1979)
W tym czasie do wyczynu podchodzono profesjonalnie, organizowano dla studentów sportowców obozy przygotowawcze celem odniesienia sukcesów w AMP. Zawodniczki i zawodnicy rekrutowali się z kolejnych roczników studentów i łączyli naukę z grą w piłkę ręczną.
Mimo, że od 1979 roku zmniejszył się udział w zawodach ligi śląskiej, jednak nie objęło to piłkarek ręcznych, które w 1980 roku zajęły w Krakowie na AMP czwarte miejsce a panowie w Białymstoku siódme. Obie sekcje trenował Edward Hyla.
Startując w lidze śląskiej piłkarki ręczne zajęły drugą lokatę za Politechniką Śląską. Większość tamtego składu grała po ukończeniu studiów lub już w trakcie w ligowych klubach Startu Opole lub Otmętu Krapkowice.
Zawodniczki występowały w składze: M.Krzysiak, D.Koszałka, B.Chodula, E.Wójcik, J.Janicka, A.Chałupa, E.Kisielewicz, Z.Sobstel, E.Szarek, E.Tańska, B.Płonka, G.Tajak, G.Zając, A.Gajer, D.Lach, J.Duch. Trener mgr Edward Hyla
Mimo kłopotów finansowych w roku 1984 i zmniejszenia liczby sekcji do sześciu istniała piłka ręczna. Niestety ze względu na niską frekwencję zawieszono w 1985/86 sekcję piłki ręcznej kobiet. Ostatnim trenerem piłkarek ręcznych był w sezonie 84/85r Krzysztof Hyla grający sporadycznie w drużynie męskiej. Mężczyźni zajęli dziewiąte miejsce w AMP w Rzeszowie. Później po włączeniu drużyn Uniwersytetów należało przejść przez eliminacje aby brać udział w AMP.
W jednym z sezonów w meczu eliminacyjnym, zabrakło jednej bramki (niewykorzystany rzut karny wykonywany w ostatniej sekundzie meczu przez syna trenera) aby wejść do grupy finałowej AMP mężczyzn. Kilku absolwentów uczelni z tamtych czasów zaangażowanych jest w ulubioną dyscyplinę do dziś.
W czasie Dnia Sportu 1986r zaproszono piłkarki ręczne z Poczdamu, które nie tylko wygrały mecz piłki ręcznej z zestawioną ze studentek naszą drużyną ale także zajęły pierwszych pięć miejsc w biegu przełajowym !
Podczas rewizyty w grudniu w Poczdamie piłkarki ręczne miały okazję do rewanżu. Niestety nie udało się wygrać ale wyjazd bardzo się podobał.
W 1989r piłkarki ręczne trenowane przez Henryka Hołodnika zajęły drugie miejsce w AMP w Słupsku.
Jako jedyna ekipa piłkarki ręczne leciały na te zawody samolotem z Wrocławia do Warszawy, potem do Koszalina i Słupska także samolotem. Powróciły pociągiem :-) ze srebrem.
Drużyna grała w składzie:
B.Konior, E.Gużda, J.Jagielnicka, A.Skrzypiec, M.Płoszaj, B.Płoszaj, B.Sokół, J. Wojciechowska, A.Dębska, D.Dobrzańska. Trener: mgr Henryk Hołodnik
Następne lata to brak wyczynu w uczelnianej piłce ręcznej.
Mimo, że reaktywacji Klubu Środowiskowego AZS Uniwersytetu Opolskiego dokonano już w 1997 roku, to po 1990 roku, nie ma sekcji piłki ręcznej. Na zajęciach z w-f nie ma już piłki ręcznej. Ogólny zastój i orientacja na inne dyscypliny spowodowały, że w AMP w 2002/03 startowały tylko trzy sekcje (tenis stołowy, bandminton i piłka koszykowa) i trzeba poczekać na nowe pokolenie studentek i studentów.
Naturalną konkurencją dla stworzenia drużyny piłki ręcznej na Uniwersytecie Opolskim została Politechnika Opolska, która ma wydział Kultury Fizycznej.
Wykorzystano materiały www.sport.uni.opole.pl