Szczypiorno (obecna dzielnica Kalisza) była miejscem obozu, gdzie internowano legionistów marszałka Piłsudskiego. Podczas obozowych zajęć sportowych rodziła się polska piłka ręczna, do dzisiaj nazywana szczypiorniakiem, grano wtedy w szmaciankę, czyli dzisiejszego szczypiorniaka. Jest wiele pamiątek z tego obozu: wpisy do pamiętników, wiersze, rysunki i akwarele, dokumenty z przejmowania obozu przez władze niepodległej Polski z rąk niemieckich.

Zorganizowany podczas I wojny światowej przez Niemców obóz w ówczesnej miejscowości Szczypiorno rozpoczął swoje funkcjonowanie pod koniec 1915 r. Obóz był przeznaczony dla około 6 tys. osób. W okresie od lipca 1915 r. do listopada 1918 r. przebywało w nim kilkanaście tysięcy jeńców wojennych, przede wszystkim Ukraińców, Rosjan, Francuzów, Włochów, Anglików i Serbów.

W 1917 r. do Szczypiorna przywieziono legionistów z Królestwa Polskiego, którzy odmówili przysięgi i zostali internowani przez władze niemieckie. Osadzono ich w Beniaminowie i w Szczypiornie. Wielu z nich spoczywa na odnowionym kilka lat temu miejscowym cmentarzu.

Piłkę ręczną zaczęto uprawiać w Polsce w 1917 r. właśnie w Szczypiornie. Wersja najbardziej rozpowszechniona mówi, że legioniści marszałka Piłsudskiego nauczyli się w nią grać od niemieckich wartowników. - Nie ma na to jednak dowodów. We wspomnieniach można natomiast często przeczytać, że "leguny wykombinowali nową grę" Piłka ręczna pojawiła się na przełomie XIX i XX w. w Niemczech i w Danii. Możliwe jest, że któryś z legionistów podpatrzył ją właśnie tam. We wspomnieniach pojawia się nazwisko majora Grzmota-Skotnickiego, który miał zainicjować grę w Szczypiornie, ale też kaprala Antoniego Jarząbka. Gra rozpowszechniła się potem wśród żołnierzy Batalionu Pogranicznego, którzy w 1918 r. zdobyli koszary w Szczypiornie i tam stacjonowali . Za rok narodzin piłki ręcznej w Polsce uznaje się rok 1918. Reprezentantem polskiej piłki ręcznej jest od 1928 roku Związek Piłki Ręcznej w Polsce (pierwotnie Polski Związek Piłki Ręcznej- jednak skrót PZPR musiał być przydzielony partii stąd wymuszona zmiana nazwy)

W 1946 roku powołano International Handball Federation (IHF), która kieruje obecnie rozwojem dyscypliny. Piłka ręczna (7-osobowa) powróciła do programu podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, kobiety startują na igrzyskach olimpijskich od 1976 roku.

Wg danych IHF z grudnia 2006 roku, zrzeszała ona 159 federacji krajowych reprezentujących 1 130 000 zespołów i 31 milionów graczy, trenerów, działaczy sportowych i sędziów.

Źródeł piłki ręcznej należy szukać w dalekiej przeszłości. Gry takie jak: urania w antycznej Grecji, herpastum w starożytnym Rzymie czy fangballspiel w średniowiecznych Niemczech, były zbliżone do współczesnej piłki ręcznej. Są także świadectwa istnienia zbliżonych gier w średniowieczu: we Francji oraz pośród grenlandzkich Inuitów. W XIX wieku, istniały również podobne gry: haandbold w Danii, hazena w Czechach i na Słowacji, gandbol na Ukrainie, torball w Niemczech i lokalne wersje w Irlandii i Urugwaju.

Współczesna piłka ręczna uformowała się pod koniec XIX wieku w północnej Europie, głównie w Danii, Niemczech, Norwegii i Szwecji. Duńczyk Holger Nielsen spisał pierwsze zasady i reguły nowoczesnej piłki ręcznej (håndbold) w 1898 roku (opublikował je w roku 1906) - m.in. 3 sekundy na przetrzymanie piłki czy zakaz biegania z piłką. Kolejny zbiór zasad gry został opublikowany 29 października 1917 roku przez Maxa Heisera. W jego założeniu miała to być gra dla kobiet, bardziej dla nich przyjazna niż nowo powstała wówczas "męska" piłka nożna. Datę tę przyjmuje się za narodziny piłki ręcznej. W roku 1919 zasady gry zostały rozwinięte przez Carla Schelenza, który wprowadził przepisy uatrakcyjniające tę dyscyplinę dla mężczyzn. Pierwszy mecz międzypaństwowy rozegrano 13 września 1925 roku w Halle: Niemcy - Austria 6:3. Podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, powstała pierwsza Międzynarodowa Federacja Amatorskiej Piłki Ręcznej (IAHF). Pierwsze mistrzostwa świata drużyn męskich 7- (tzw. wersja duńska) i 11-osobowych (tzw. wersja niemiecka) rozegrano w 1938 roku w Niemczech. W obu kategoriach zwyciężyli gospodarze. Mistrzostwa świata kobiet rozgrywane są natomiast od 1957 roku.

Przez kilkanaście lat obie formy piłki ręcznej istniały obok siebie, jednak gra z udziałem 11 zawodników stopniowo zanikała, a szczypiorniak rozgrywany przez 7 graczy stawał się coraz bardziej popularny. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, na życzenie Adolfa Hitlera, przeprowadzono po raz pierwszy i jedyny zawody piłki ręcznej na stadionie otwartym. Rozgrywane one były na zewnątrz, na boisku o wymiarach 90-100 x 55-65 metrów, ta odmiana piłki ręcznej nosiła nazwę Feldhandball. Ostatni mecz reprezentacji Niemiec zgromadził 100 tys. widzów, co jest do dzisiaj rekordem frekwencji na meczu piłki ręcznej. Ostatnie mistrzostwa w Feldhandballu odbyły się w roku 1976.

Mastersi zaczęli sezon 2024-2025

W ślad za młodszymi rocznikami, które zaczęły rozgrywki ligowe lub młodzieżowe, sezon 2024-2025 zaczęli Mastersi. Docierają do nas informacje z turniejow, gdzie drużyna żeńska z Brzegu, męskie zespoły z Grodkowa, Opola oraz Brzegu zdobywają nagrody zespołowe i indywidualne.

MZKOrlik

Handball Masters Opole

Szczegóły wydarzeń i wyniki turniejów Masters odnaleźć można na stronach Facebook opolskich drużyn.

For Ever Young Grodkow 

Opolska liga młodzieżowa 2024-2025

W październiku 2024r rozpoczęły się rozgrywki opolskiej ligi młodzieżowej WYNIKI ,podobnie jak w roku ubiegłym zgłosiły się drużyny z Oławy (młodziczki, młodziczki U13/U12, juniorzy, juniorzy młodsi, młodzicy, młodzicy U13/U12). Kategoria młodzik u dziewcząt i chłopców została podzielona na dwie grupy, w tym młodsza młodziczka U13/U12 i młodszy młodzik U13/U12

Rozgrywki sezonu 2024/2025r podzielono na kategorie:

młodziczki (9 drużyn), młodziczki U13/U12 (7 drużyn), juniorzy (5 drużyn), juniorzy młodsi (4 zespoły), młodzicy (8 drużyn), młodzicy U13/U12 (7 drużyn)

Olimp dziewczeta

Orzel Opole mlodszy mlodzik

 

 

Terminarz Superligi 2024/2025

Terminarz Superligi męskiej sezonu 20204/2025

Pocztaek ligi2024

TerminarzSuperligi

Więcej szczegółów Zobacz ORLEN Superliga | Związek Piłki Ręcznej w Polsce (zprp.pl)

Terminarze II liga 2024/2025

Terminarz II ligi sezonu 2024/2025

TerminarzIIkobiet

TerminarzIIligaM

Więcej szczegółów zobacz zprp.pl II Liga Mężczyzn gr. I | Związek Piłki Ręcznej w Polsce (zprp.pl)

 

Terminarz I liga gr. B sezon 2024-25

Terminarz I ligi gr. B sezonu 2024-2025 gdzie zagra UKS Olimp Grodków i SKS Orlik Brzeg

Terminarz IligaB 24 25cz1