Od tej strony można zacząć zaznajomić się z wycinkiem historii opolskiej piłki ręcznej.
Zagadnienia pogrupowalśmy na historię oraz historię zawodników i trenerów oraz sędziów. Jeżeli wcześniej już tutaj była(łe)ś to nic nie zniknęło tylko kolejny rok minął i poszerzył wspomnienia. Cały czas uaktualniane są informacje. Wprawdzie oldboje tj. drużyny Masters tworzą historię ale tutaj ich nie zamieszczamy. Zdjęcia znajdziesz na Instagramie.Wiele rzeczy jest segregowane po nowemu aby ułatwić lekturę, prosimy o cierpliwość.
Nie zapominamy o sędziach, działaczach i kibicach. W przypadku chęci uzupełnienia lub korekty danych historycznych zapraszamy do kontaktu. Ukazały się pozycje książkowe, które polecamy.
Informujemy z żalem, że 14 zmarła a 19 kwietnia 2023r w Grodkowie, po mszy świętej, odprowadzona została na miejsce wiecznego spoczynku, nasza koleżanka Barbara Hernas. Miała 61 lat (ur. 24.10.1961r) i została wezwana na wieczny odpoczynek zbyt wcześnie. Rodzinie składamy kondolencje a sympatykom piłki ręcznej przypominamy, że Basia była zawodniczką Startu Opole i Ruchu Zdzieszowice. Do wspomnień o zmarłej jeszcze wrócimy. Cześć jej pamięci.
Janusz Czerwiński Prezes Honorowy ZPRP został Doktorem Honoris Causa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ten zaszczytny tytuł przyznał mu Senat uczelni jako szczególne wyróżnienie za wybitne osiągnięcia z zakresu prac naukowych, badawczych i wdrożeniowych dot. perspektywicznych rozwiązań szkolenia sportowego dzieci i młodzieży jak również oryginalnych metod treningu i kontroli jego efektywności na kolejnych etapach zaawansowania.
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa jest z pewnością jedną z najpiękniejszych ceremonii akademickich. To także publiczna deklaracja autorytetu, wzoru do naśladowania z obszaru nauki, kultury i życia społecznego.
Rektor uczelni – Jego Magnificencja prof. dr hab. Bartosz Molik – podziękował Prezesowi Honorowemu ZPRP za przyjęcie tego tytułu oraz dotychczasowe zaangażowanie w rozwój sportu powszechnego, zawodowego i akademickiego. W swoim przemówieniu wskazał społeczeństwu postać wybitną, której siła oddziaływania daleko wykracza poza obszar własnego środowiska naukowego.
– Profesor Janusz Czerwiński to postać wyjątkowa. Jego wiedza, zasługi naukowe i czyny odnotowane w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zasługują na najwyższe uznanie– powiedział podczas uroczystości Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Działalność naukowa i szkoleniowa prof. Czerwińskiego jest doskonałym przykładem nierozerwalności nauki o sporcie z praktyką sportową. Jego autorytet naukowy przekłada się na wysoką atrakcyjność procesu dydaktycznego we wszystkich jego wymiarach, czego wielokrotnie mogła doświadczać społeczność studencka w kraju i zagranicą.
Laudację wygłosił prof. dr hab. Henryk Sozański – profesor AWF w Warszawie, promotor przewodu o nadanie tytułu Doktora Honoris Causa. Uzasadniając decyzję Senatu uczelni podkreślił przede wszystkim wybitne osiągnięcia Janusza Czerwińskiego w procesach badawczych i wdrożeniowych. Podkreślił rolę niekwestionowanego autorytetu w skali międzynarodowej oraz wiodącą osobowość w naukach o kulturze fizycznej.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 23 listopada 2022r, w wieku 72 lat, zmarł nasz kolega, były zawodnik, trener i działacz Henryk Zajączkowski.
Karierę sportową rozpoczął w zespole Mała Panew Ozimek i kontynuował ją w Gwardii Opole, zdobywając tytuły Mistrza Polski Juniorów. Po zakończeniu kariery zawodniczej podjął pracę trenerską z drużyną Gwardii Opole, wprowadzając zespół w 2004 roku do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Wcześniej zdobył dla opolskiego klubu Mistrzostwo Polski Młodzików. Będąc przez wiele sezonów trenerem zespołu współpracował w szkoleniu centralnym, z trenerami młodzieżowych kadr narodowych. Sportową pasję i miłość do dyscypliny przekazał swojej rodzinie, zdarzało się, że z ławki trenerskiej instruował syna. Ewa także gra w piłkę ręczną.
Pozostanie w naszej pamięci jako niezwykle zaangażowany i utalentowany szkoleniowiec, zawsze gotowy do merytorycznej dyskusji i współpracy w środowisku naszej dyscypliny sportu. Został wyróżniony Diamentową Honorową Odznaką ZPRP, którą wręczono mu w czasie obchodów 70-lecia naszego związku Zobacz W imieniu ZPRP kondolencje Rodzinie przekazał Prezes ZPRP Henryk Szczepański. Dołączamy się do tych kondolencji.
Klub z Dąbrowy będzie w sezonie 2022/2023 startował w II lidze kobiet. Przypomnijmy, że żeński zespół jako jedyny będzie reprezentował Opolszczyznę na tym poziomie rozgrywek krajowych. W grupie 4 zagra także UKS Pawonków, klub rozgrywający zawody w piłce plażowej i rozgrywki halowe opolskiej ligi młodzieżowej. W I lidze sezon zaczął Otmęt Krapkowice.
Po wielu latach pracy z dziećmi i młodzieżą w gminie Dabrowa udało się stworzyć zespół na miarę rozgrywek ligowych organizowanych przez Śląski Związek Piłki Ręcznej.
Zespół w II lidze żeńskiej będzie rywalizował w grupie 4 z takimi zespołami jak : KS Zgoda Ruda Śląska, UKS Pawonków, KS Bystra, AZS AGH Kraków, MKS Start Michałkowice, Nails Company Zabrze. Trzymamy kciuki i zapraszamy do hali w Dąbrowie.
W ramach cyklu spotkań z historią Opola, organizowanych przez Opolską Fundację Filmową, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego oraz tym razem z Opolskim Związkiem Piłki Ręcznej w Opolu, zapraszamy w dniu 7 października na godz. 16.30 do Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, na niezwykłe wydarzenie „Piłka ręczna w Opolu, historia nieznana”. W trakcie spotkania opowiemy o odradzaniu się tej dyscypliny sportu w Opolu po II wojnie światowej. Opowiemy o mało znanych, nieznanych, a także często już zapomnianych wydarzeniach, sukcesach czy porażkach zespołów piłki ręcznej Opola. Opowiemy o historii osób, które oddały swoją wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim serce, tej dyscyplinie sportu - zawodnikach, zawodniczkach, trenerach, sędziach, działaczach. Porozmawiamy z Mistrzyniami Polski, zawodniczkami zespołu Odry Opole, uczestniczkami wydarzeń z przed kilkudziesięciu lat. Będzie to także spotkanie podczas którego zaprezentujemy unikatowe materiały, zdjęcia, dokumenty, wspomnienia.
Prelegentami będą historycy, pasjonaci sportu, współautorzy książki o historii piłki ręcznej w Opolu: Krzysztof Stecki i Marek Brożek. Spotkanie poprowadzi Wiesław Duda – pomysłodawca i współautor książki „Piłka ręczna w Opolu, historia nieznana”.
Klub Odra Opole w roku 1960, przejął bardzo dobry jedenastoosobowy zespół piłki ręcznej kobiet Budowlani Gogolin. Piłkarki rozpoczęły treningi i pracę w nowym klubie pod kierownictwem trenerki Magdaleny Kwiatkowskiej. Mimo formalnej podległości pod stolicę województwa, zespół nadal trenował w Gogolinie, gdyż stamtąd pochodziła większość zawodniczek. Rok później, zreorganizowano funkcjonowanie nowej sekcji Odry Opole, powołując jej nowe władze, kierownikiem został Jan Pasoń. Utworzono szkółkę piłki ręcznej dla uzdolnionej młodzieży. W tym samym roku (1961) drużyna juniorek zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski. Rok 1962 przyniósł spore zmiany, będące zapowiedzią przyszłych sukcesów. W Odrze były już trzy zespoły żeńskie: seniorek, juniorek i młodziczek. I tak: juniorki tym razem zajęły IV lokatę w finale mistrzostw Polski, seniorki (siódemka), wzmocniona najzdolniejszymi zawodniczkami z młodszej drużyny, najpierw „otarły” się o awans, ale w następnym roku - 1963, pewnie wkroczyły do I ligi. Zespół, prowadzony przez Horsta Buchmana, tworzyły zawodniczki: Anna Koczwara, Renata Preis, Elfryda Adamek, Irmgarda Eckfeld, Dorota Urbaniec, Monika Kulig, Dorota Szweda i Róża Merlender. Natomiast podstawowy dotychczas 11 - osobowy zespół seniorek w 1963 r., na zakończenie tej formy rozgrywek ligowych, zdobył 7 października, tytuł Mistrzyń Polski. Złoto wywalczyły: Bergiel, Anna Koczwara, Renata Preis, Janina Knop, Elfryda Adamek, Róża Melrender, Irmgarda Eckfeld, Dorota Urbaniec, Monika Kulig, Dorota Szweda, Jasik, pod wodzą trenera Horsta Buchmana. Po zmianie formuły rozgrywek w Polsce pozostały tylko ligi zespołów 7 - osobowych. W 1964 r. funkcję trenera objęła dotychczasowa zawodniczka Anna Zielińska - Koczwara. Podporą zespołu pozostawała reprezentantka Polski Irmgarda Eckfeld, a skład wzmocniły utalentowane juniorki Monika Czaja i Barbara Jeż. Niestety przez kolejne lata zespół bez większych sukcesów występował w lidze, a w roku 1968, władze klubu mając na uwadze ponoszone koszty oraz niezadowalające wyniki pierwszej drużyny, postanowił przekazać sekcję do Startu Opole. Wiesław Duda Prezes Zarządu Opolska Fundacja Filmowa