HZ2Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 23 listopada 2022r, w wieku 72 lat,  zmarł nasz kolega, były zawodnik, trener i działacz Henryk Zajączkowski

Karierę sportową rozpoczął w zespole Mała Panew Ozimek i kontynuował ją w Gwardii Opole, zdobywając tytuły Mistrza Polski Juniorów. Po zakończeniu kariery zawodniczej podjął pracę trenerską z drużyną Gwardii Opole, wprowadzając zespół w 2004 roku do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Wcześniej zdobył dla opolskiego klubu Mistrzostwo Polski Młodzików. Będąc przez wiele sezonów trenerem zespołu współpracował w szkoleniu centralnym, z trenerami młodzieżowych kadr narodowych. Sportową pasję i miłość do dyscypliny przekazał swojej rodzinie, zdarzało się, że z ławki trenerskiej instruował syna. Ewa także gra w piłkę ręczną.

Pozostanie w naszej pamięci jako niezwykle zaangażowany i utalentowany szkoleniowiec, zawsze gotowy do merytorycznej dyskusji i współpracy w środowisku naszej dyscypliny sportu. Został wyróżniony Diamentową Honorową Odznaką ZPRP, którą wręczono mu w czasie obchodów 70-lecia naszego związku Zobacz W imieniu ZPRP kondolencje Rodzinie przekazał Prezes ZPRP Henryk Szczepański. Dołączamy się do tych kondolencji.

 

Tak się złożyło, że w lipcu 2020 roku informujemy z bólem i żalem o odejściu byłych zawodników KS Gwardii Opole. Na wieczny odpoczynek udali się Adam Romanowski i Władysław Fąfara. Byli kolegami na boisku od młodości, reprezentowali Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu. Grali przez wiele lat w drużynie seniorskiej Edwarda Hyli, Władek skutecznie bronił bramki a Adam doskonale wykańczał kontrataki. Los nie był łaskawy dla Adama Romanowskiego, po kontuzji, po czasie wycofać się musiał ze sportu (jednak działał w związku i sędziował) ale był rozpoznawany przez kibiców i sympatyków nie tylko w Opolu. Na stronach KPR Gwardii Opole zamieszczono ostatnie pożegnanie.  "Władek" dla kolegów grę rozpoczął w MKS-ie Opole. Później do końca związany był z Gwardią Opole, przeżywając z nią najpiękniejsze, ale i słabsze chwile. Zdobył srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Osiągał też sukcesy w wojskowej reprezentacji kraju, u boku Antoniego Przybeckiego. W bramce pokazywał spryt oraz odwagę i niesamowity refleks. W 2005 roku na memoriale Jerzego Klempela "Władek", który wtedy przekroczył "sześćdziesiątkę" powiedział "Mam też satysfakcję, bo to ze mną młody Jurek jeździł na pierwsze zgrupowania kadry, można powiedzieć, że byłem jego wprowadzającym do reprezentacji". W 2016 roku były reprezentant Polski, wierny opolskiej Gwardii, otrzymał odznaczenie i list gratulacyjny Związku Piłki Ręczej w Polsce.

Wyrazy współczucia i kondolencje dla Rodziny, proszę przyjąć także z naszej strony.

Osobno FfaraWladyslaw Fafara

Adam Romanowski 1Osobno Romanowski

Wspomnienie Wilhelma Adamka "Wilusia"
1943-2020
Niespełna dwa tygodnie temu zmarł Wilhelm Adamek, długoletni zawodnik i trener męskiej sekcji piłki ręcznej FKS Otmęt, który był związany z drużyną przez cały okres istnienia, wspomina wieloletni kapitan zespołu Henryk Pawliczek.
Wiluś, jak go nazywano, zaczynał przygodę ze szczypiorniakiem na początku lat 60-tych, grając w Budowlanych Gogolin, w zespole 11-osobowym.Gdy sformowano sekcję FKS Otmęt przeszedł od razu do niej, a ponieważ grywał także w piłkę nożną i doskonale biegał, miał żelazną kondycję.
W 1975 roku został trenerem drużyny. Trenował juniorów i seniorów do 1975 roku, do lat dziewięćdziesiątych trenował tylko juniorów. Gdy pracował najpierw w zakładach papierniczych, później w ŚZPS "Otmęt" jego pasją była piłka ręczna i hala przy ulicy Kilińskiego. Nie pozwolił na upadek sekcji w ciężkich czasach. W 2017 roku Wilhelm Adamek, ojciec Violi Grzejszczak, której przekazał sportową pasję, został odznaczony złotą odznaką ZPRP za zasługi dla piłki ręcznej i wybitne osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej w dziedzinie piłki ręcznej. Cześć jego Pamięci. Najbliższym wyrazy współczucia.

 Wilhelm Adamek